Forum Kraby, krabiki... Strona Główna Kraby, krabiki...
Krabownia.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polski krabik amerykański

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda
Administrator
Administrator


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 876
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Śro 1:38, 01 Mar 2006    Temat postu: Polski krabik amerykański

Pierwsze kraby (Brachyura) pojawiły się na Ziemi we wczesnej jurze, czyli około 195 milionów lat temu. Najbliżej spokrewnione są z rakami i krewetkami, wraz z którymi zaliczane są do rzędu skorupiaków dziesięcionogich (Decapoda). Nazwę tę zawdzięczają pięciu parom odnóży krocznych, z których zazwyczaj kilka par (a u krabów tylko jedna) zakończonych jest szczypcami. Służą one do zdobywania i rozdrabniania pokarmu, a także do obrony. Do tej pory nauka poznała ponad 5 tysięcy gatunków krabów i co roku opisuje się kolejne kilkadziesiąt. Większość z nich związana jest ze środowiskiem morskim, ale znane są także gatunki słodkowodne a nawet lądowe. Chociaż skorupiaki te kojarzone są powszechnie z ciepłymi i pełnosłonymi morzami to jednak trzy z nich znaleźć można w Morzu Bałtyckim. Żaden z nich nie jest jednak gatunkiem rodzimym. Krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) będący największym skorupiakiem w Bałtyku, został zawleczony aż z Południowych Chin. Sporadycznie pojawia się u naszych wybrzeży krab brzegowy (Carcinus maenas), odbywający długie wędrówki z Atlantyku . Najczęściej spotykany jest krabik amerykański (Rhithropanopeus harrissi). Ojczyzną tego gatunku są wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej i Południowej, od Kanady po Brazylię. Krab ten żyje w ujściach rzek i słonawowodnych, płytkich zatokach. Do Europy zawleczony został prawdopodobnie na początku XX wieku, najpierw do słonawych wód Holandii. W latach pięćdziesiątych stwierdzono go w basenie Bałtyku. Znalazł tu dogodne warunki rozwoju, pojawiając się masowo w Zalewie Wiślanym oraz przyujściowych odcinkach Wisły, między innymi w Martwej Wiśle i w Wiśle Śmiałej. Zadomowił się również w Zatoce Pomorskiej i Zalewie Szczecińskim. W latach siedemdziesiątych zaobserwowano jednak gwałtowne zmniejszenie jego liczebności i przez następne kilkanaście lat pojawiał się sporadycznie. Ostatnio jednak krabik amerykański ponownie stał się gatunkiem pospolitym. Można go łatwo znaleźć na piaszczysto-mulistym dnie, gdzie pośród trzcin szuka schronienia. Dogodnymi kryjówkami, szczególnie dla młodych osobników, są kolonie małża racicznicy zmiennej (Dreissena polymorpha) gęsto porastające kamienie, przystanie, mola oraz urządzenia portowe w Zalewie Wiślanym.
Krabik amerykański osiąga niewielkie rozmiary, szerokość jego pancerza nie przekracza 2 cm, jednak długie odnóża i masywne szczypce sprawiają, że wydaje się znacznie większy. Maskujące ubarwienie tego kraba waha się od szarożółtego do ciemnobrunatnego. Jego cechą charakterystyczną są białawe szczypce, kontrastujące z resztą ciała. Zaniepokojone krabiki mogą zagrzebywać się w dnie lub kryć pod kamieniami.
Jak większość krabów także i ten odżywia się szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi, przyczyniając się do oczyszczania dna z martwych organizmów. Potrafi również polować, a wśród jego ofiar najczęściej pojawiają się drobne denne bezkręgowce.
Krabika można z powodzeniem przetrzymywać w akwarium. Jeśli zapewnimy mu kilka litrów słonawej wody, piasek na dnie, kryjówkę w postaci kamienia oraz pokarm w rodzaju rureczników, ochotek lub kawałków mięsa - możemy obserwować jego zachowanie nawet przez kilka miesięcy.


Tekst i zdjęcia: Radomir Jaskuła i Michał Grabowski



Artykuł pochodzi ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
isiek794613
Krabik
Krabik


Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starachowice

PostWysłany: Wto 21:34, 24 Lut 2009    Temat postu:

Fajny krabik Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Torresimx
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 16 Cze 2016
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 12:06, 16 Cze 2016    Temat postu:

It was long ago that we did not talk about this issue.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin